Ishan has logged 230 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It has to be lived once and dreamed twice

It has to be lived once and dreamed twice

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
½
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Edit this entry  
20
Love Torn in Dreams

Love Torn in Dreams

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog's Dialogue

Dog's Dialogue

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Landscapes and Figures

Landscapes and Figures

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Independence Day

Independence Day

1996
×
½
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry