Sort by

Stef has logged 53 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
8½

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry