• The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    this was pretty good. it hits a lot of standard beats but still has emotional resonance and definitely warrants respect for that! i think eddie redmayne will get a nomination and same with sacha baron cohen. if the oscars were up to me (they aren't and shouldn't be) i'd give two statuettes to jeremy strong because he delivered the camp performance of the decade only 10 months in. Bravo sir. the ending definitely rubbed me the wrong way and got…

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★★½

    they should've been nicer to hubie

  • Boys State

    Boys State

    ★★★★½

    i haven’t been moved by a character in the way i was moved by steven garza in a long ass while...and he is a real-life, breathing person!! not to mention how incredible the other characters are and how fascinating the story is.

  • Funny Ha Ha

    Funny Ha Ha

    ★★★★½

    the ending that will haunt me for the rest of my life! bujalski get on the phone with me now

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    damn women go through so much

  • Set It Up

    Set It Up

    ★★★★

    loved it.

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    the best EVER!

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★

    super disappointed and not sure what I’m not getting?

    it feels like an r/AskReddit thread titled “What would you do if you were stuck in a time loop?” wrote this movie

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★½

    the discourse surrounding this will remain a part of its history as much as its content. a product of its time in so many ways, good and bad. 

    that being said, i’ve never seen a movie, TV show, play, or musical more INTENTIONAL than hamilton — not a wasted line, breath, movement. the cinematography for this televised version mostly enhances this idea with little exception. objectively one of the most well-written things i’ve ever seen.


    in terms of oscar potential: leslie odom jr. gives a once in a lifetime performance here, and i can SMELL the nomination

  • Babyteeth

    Babyteeth

    ★★★★½

    the fault in our stars is punching the air rn

  • Blue Jasmine

    Blue Jasmine

    ★★★

    ugh fine....fine i admit it

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★★

    god i want him