jess has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★
Edit this entry  
14
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Eden

Big Eden

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Legend of Kung Fu Rabbit

Legend of Kung Fu Rabbit

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
What If

What If

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry