Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Adore

Adore

2013
×
★½
Edit this entry  
26
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Secret of the Ninth

Secret of the Ninth

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Alpha

Alpha

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Edit this entry  
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Black Box

The Black Box

2020
×
Edit this entry  
19
Last Stop 174

Last Stop 174

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dream House

Dream House

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Al Kahf

Al Kahf

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Box of Wonders

Box of Wonders

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Cultural Film

A Cultural Film

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Messages from the Sea

Messages from the Sea

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
In the Heliopolis Flat

In the Heliopolis Flat

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Out of the Ordinary

Out of the Ordinary

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before the Summer Crowds

Before the Summer Crowds

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Psycho IV: The Beginning

Psycho IV: The Beginning

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★½
Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Downtown Girls

Downtown Girls

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Outlaws

The Outlaws

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Microphone

Microphone

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry