• Demolition

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

  • Shad Agzaa

  • Hayate Mebahdala

    ½

  • Sons of Rizk

  • The Lobster

    ★★★

  • Ted 2

  • Carol

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Zana'et Settat

  • Captain Egypt

  • Furious 7

  • Southpaw

    ★★★½

  • Youm Malouch Lazma

  • Focus

    ★★★

  • Dry Hot Summers

    ★★★★

  • Fifty Shades of Grey

  • Khetta Badila

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★½

  • Cairo Time

  • Regatta

  • PK

    ★★★★

  • Ode to My Father

    ★★★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★★

  • Taken 3

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Dumb and Dumber To

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

  • Fury

  • Al Nabatshi

  • The Island 2

  • Annabelle

  • Marshland

    ★★★★

  • Who Am I

    ★★½

  • The Maze Runner

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Goodnight Mommy

    ★★★

  • Predestination

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • The Expendables 3

  • Made in Egypt

  • World War III

  • The Blue Elephant

  • Hercules

    ★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Mommy

    ★★★★★

  • The Fault in Our Stars

  • The Amazing Spider-Man 2

  • Salem Abu Ukhtuh

    ½

  • The beauty of Rouh

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Khetet Jimmy

  • Family Secrets

    ★★½

  • Excuse my French

  • The Guest

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Factory Girl

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★½

  • Homefront

  • Ida

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Villa 69

    ★★★★

  • Machete Kills

    ★★

  • Rags & Tatters

    ★★★½

  • Enemy

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

  • About Time

    ★★★★