ismaelvallejo has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★½
Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Alamo

The Alamo

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★½
Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry