Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
SPF-18

SPF-18

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★½
Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Me Before You

Me Before You

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Hero Academia: Two Heroes

My Hero Academia: Two Heroes

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Within

Within

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Mirage

Mirage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Enough

Enough

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★½
Edit this entry