Issy has logged 110 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Raid

The Raid

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Les Misérables: The Staged Concert

Les Misérables: The Staged Concert

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eaten by Lions

Eaten by Lions

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Looper

Looper

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside the Manson Cult: The Lost Tapes

Inside the Manson Cult: The Lost Tapes

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry