• Sixteen Candles

    ★★

  • The NeverEnding Story

    ★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★

  • BMX Bandits

    ★★★★

  • Trading Places

    ★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★

  • The Outsiders

    ★★★

  • Airplane II: The Sequel

    ★★½

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★

  • Blade Runner

    ★★

  • Annie

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★½

  • The Fox and the Hound

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★

  • The Elephant Man

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★

  • Watership Down

    ★★

  • Grease

    ★★

  • The Rescuers

  • Star Wars

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★

  • Carrie

    ★★★

  • Jaws

    ★★

  • The Exorcist

    ★★

  • Robin Hood

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • The Aristocats

  • The Jungle Book

    ★½

  • The Sound of Music

    ★★

  • Mary Poppins

    ★★½

  • The Sword in the Stone

  • La Jetée

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★½

  • Sleeping Beauty

  • Lady and the Tramp

    ★½

  • Animal Farm

    ★★

  • Peter Pan

    ★★

  • Alice in Wonderland

    ★★

  • Cinderella

    ★★

  • Bambi

    ★½

  • Dumbo

    ★½

  • Fantasia

    ★½

  • Pinocchio

    ★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★½

  • Häxan

    ★★