• Moana

    ★★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Jackie

    ★★★½

  • Before the Flood

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Nerve

    ★★★½

  • Elle

    ★★★½

  • The Neon Demon

    ★★★

  • American Honey

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★½

  • First Girl I Loved

    ★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Comet

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • Breathe

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Coherence

    ★★★★

  • Bitter Orange

    ★★

  • Short Term 12

    ★★★½

  • Side Effects

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Funny Games

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★½

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • The Alphabet

    ★★★

  • Six Men Getting Sick

    ★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★