• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • The Northman

    ★★★½

  • Ambulance

    ★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★½

  • X

    ★★★½

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★

  • The Lost City

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Windfall

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • The Outfit

    ★★½

  • The Quiet Girl

    ★★★★

  • Kimi

    ★★★½

  • Death on the Nile

    ★★½

  • Moonfall

    ★★

  • Master

    ★★★

  • Scream

    ★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★

  • Pirates

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Operation Mincemeat

    ★★★

  • Eternals

    ★★

  • Four Hours at the Capitol

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★½

  • The Phantom of the Open

    ★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Midnight Mass

    ★★★½

  • The Many Saints of Newark

    ★★

  • Fever Dream

    ★★★★

  • Help

    ★★★★

  • Benediction

    ★★★

  • The Humans

    ★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★

  • A Banquet

    ★★½

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Halloween Kills

    ★★

  • 7 Prisoners

    ★★★½

  • Happening

    ★★★★

  • True Things

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Real Charlie Chaplin

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Encounter

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • Cyrano

    ★★★

  • Belfast

    ★★★

  • The Electrical Life of Louis Wain

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★½

  • King Richard

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Malignant

    ★★½

  • The Card Counter

    ★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • Wild Men

    ★★★

  • Boiling Point

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • People Just Do Nothing: Big in Japan

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Escape from Mogadishu

    ★★★