Sort by

Ross has logged 145 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
23
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Apostasy

Apostasy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Custody

Custody

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dark River

Dark River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alternative 3

Alternative 3

1977
×
★★★
Edit this entry  
04
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Edit this entry  
09
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Escape

The Escape

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry