Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Host

Host

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Road to Revenge

Road to Revenge

1993
×
Read the review Edit this entry  
04
Cinemania

Cinemania

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Audience of One

Audience of One

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Things Behind the Sun

Things Behind the Sun

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Perverse Preachers, Fascist Fundamentalists and Kristian Kiddie Kooks

Perverse Preachers, Fascist Fundamentalists and Kristian Kiddie Kooks

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Caught Up

Caught Up

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
31
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry