• Li'l Quinquin

    ★★★★

  • The Duke of Burgundy

  • The One I Love

  • Starry Eyes

  • Unfriended

    ★★★½

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • You're Sleeping Nicole

  • It Follows

    ★★★★★

  • Alleluia

    ★★★½

  • Life Partners

  • Faults

  • Thou Wast Mild and Lovely

  • What We Do in the Shadows

  • The Guest

    ★★

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★½

  • Center Jenny

  • The Counselor

  • Her

  • All Cheerleaders Die

  • Palo Alto

    ★½

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Cutie and the Boxer

  • In a World...

    ★★★★

  • Exhibition

    ★★★★

  • Snowpiercer

  • The Wind Rises

    ★★★

  • The World's End

    ★★★★½

  • This Is the End

    ½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Stranger by the Lake

  • The Bling Ring

  • Teenage

  • We Are the Best!

    ★★★★

  • Side Effects

  • Who Is Dayani Cristal?

    ★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★

  • The Comedy

  • Ginger & Rosa

  • Spring Breakers

  • Something in the Air

    ★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★½

  • The Source Family

  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie

    ★★★★

  • 1313: Cougar Cult

    ★★★★★

  • Five Broken Cameras

    ★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • A Letter to Momo

  • The Loneliest Planet

  • Cyberbully

  • Super 8

  • We Need to Talk About Kevin

  • Tomboy

    ★★★★

  • The Color Wheel

  • The Ballad of Genesis and Lady Jaye

  • Sidewalls

  • The Strange Thing About the Johnsons

  • Martha Marcy May Marlene

    ★★★★★

  • The Future

  • The Black Power Mixtape 1967-1975

  • True Grit

  • Burlesque

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★½

  • Beginners

    ★★

  • Black Swan

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Heartbeats

  • Whip It

    ★★★

  • Jennifer's Body

    ★★