• 13 Going on 30

    ★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Confessions of a Teenage Drama Queen

    ★★★

  • Saved!

    ★★★★½

  • Monster

  • The Forest for the Trees

    ★★★½

  • Tarnation

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Los Angeles Plays Itself

  • Elephant

  • Down with Love

    ★★★★½

  • In My Skin

  • Sweet Home Alabama

  • Oasis

  • Cinemania

    ★★★★

  • Igby Goes Down

    ★★★

  • Morvern Callar

    ★★★★★

  • Panic Room

  • 24 Hour Party People

    ★★★★★

  • Gerry

    ★★★½

  • Secretary

    ★★★★★

  • Gosford Park

  • Shallow Hal

    ★★½

  • Things Behind the Sun

    ★★★★

  • Lovely & Amazing

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Trouble Every Day

  • Soft for Digging

    ★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★½

  • Ghost World

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★½

  • Fat Girl

    ★★★★½

  • Pulse

  • Wet Hot American Summer

  • Coming to Light

  • Dude, Where's My Car?

    ★★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★★

  • Songs from the Second Floor

  • Rugrats in Paris: The Movie

  • Bring It On

    ★★★★

  • Cecil B. Demented

    ★★★★

  • Dancer in the Dark

  • Yi Yi

  • Magnolia

  • Audition

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • Dick

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • Rosetta

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

  • My Best Fiend

    ★★★½

  • Election

  • eXistenZ

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • 200 Cigarettes

  • Office Space

  • Velvet Goldmine

    ★★★★½

  • Happiness

  • Rushmore

  • 54

  • EverAfter

  • The Last Days of Disco

  • Fear and Loathing in Las Vegas

  • Caught Up

    ★★★

  • Buffalo '66

    ★★