• Road to Revenge

    Road to Revenge

    Genuinely brilliant scene in this where Wings Hauser just shoots the bills he doesn’t wanna pay

  • Cinemania

    Cinemania

    ★★★★

    just some light exposure therapy cinema

  • Multiple Maniacs

    Multiple Maniacs

    ★★★★

    The perfect movie to ring in our new Catholic reign

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★½

    First ever viewing

  • My Best Fiend

    My Best Fiend

    ★★★½

    This movie is Werner trying to pass the load of auteur theory expectation onto his favorite deranged meat puppet and make it look like a moving tribute. It's a fake observational documentary that's really about Werner confronting his insane working habits from over the years in the most meta-reflexive way possible. He performs in this doc as haunted by Kinski the way an author might be by their most popular character, but not as a formerly flesh and blood person.…

  • Grizzly Man

    Grizzly Man

    ★★★★★

    PERIOD.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★½

    Ranking the performances in this movie:

    1. the dead dog on the crucifix
    2. paul dano (in my mind) reprising eli sunday to play preacher teagardin
    3. dudley dursely (brit)
    4. queen eliza scanlen, working from nothing (aussie)
    5. surpisingly, bill skarsgard
    6. mia wasikowska cause she dont miss (Aussie)
    7. riley keough (her southern accents are lived in)
    8. typecast jason clarke (aussie...)
    9. douglas hodge spitting a fat loogie on that dollar
    10. a completely wasted hayley bennett…

  • Brothers

    Brothers

    ★★★½

    i thought this movie was a damn meme but that scene at the kid's birthday dinner was masterfully tense and layered ... not a bad movie at all

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

    the most frontloaded film of all time

  • Nosferatu the Vampyre

    Nosferatu the Vampyre

    ★★★½

    this is the official movie of covid

  • The Vanishing

    The Vanishing

    ★★★★★

    this is one of the essential movies about the human experience tbqh. Curiosity and the death drive are one and the same. it’s so masterful and he literally hasn’t made any other good films. Like how

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★

    The title is false advertising!!!