RSS feed for Gabrielle
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Hamlet

Hamlet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
A Dark Place

A Dark Place

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Modern Love: The Race Grows Sweeter Near Its Final Lap

Modern Love: The Race Grows Sweeter Near Its Final Lap

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Chasing Cotards

Chasing Cotards

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Silent Things

Silent Things

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Crashing

Crashing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Edit this entry  
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Edit this entry