Sort by

charles has logged 299 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Edit this entry  
05
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
02
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry