itschristin has logged 196 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
My Christmas Dream

My Christmas Dream

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Splash

Splash

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't

Don't

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
How to Be a Latin Lover

How to Be a Latin Lover

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Typhoid Mary

Typhoid Mary

1993
×
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sauce

Sauce

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloweed

Halloweed

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Jasper and the Haunted House

Jasper and the Haunted House

1942
×
Read the review Edit this entry  
01
Psych-Burn

Psych-Burn

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grumpier Old Men

Grumpier Old Men

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry