Burning Days

Burning Days ★★★★½

Emin Alper, Kurak Günler ile son 20 yılın bir özetini çizmiş. Mücadele edemediğimiz, çaresizce seyircisi olduğumuz ve değiştiremediğimiz kötülüklere duyulan bir öfkeyi ve harekete geçmeyi anlatıyor. Bunu da incelikli bir metin içinde lafını esirgemeden, net ve cesur bir şekilde yapıyor. Emin Alper, Abluka'da politik sinemasının ilk adımlarını atsa da burada çok daha güçlü bir metin, mühür oyunculuk performansları, dinamik bir kurgu, tedirgin edici müzikler, şahane bir sinematografi ve olgun bir yönetmenlik var.

İlk kareden son kareye kadar gergin, çok tanıdık ve boğucu anlarla dolu. Emin Alper, Selahattin Paşalı'nın Savcı Emre karakteri üzerinden ifade edemediğimiz her şeyi doğrudan ve sert bir şekilde anlatmış. Selahattin Paşalı'yı ilk kez izledim ve inanılmaz nüanslı, zor bir işin altından kalkmış. Mükemmel bir performans. Ekin Koç ve kadronun geri kalanında da sırıtan en ufak bir performans bile yok, herkes karakterini benimsemiş ve Emin Alper çok iyi direktiflerle yönlendirmiş.

Film dört bölüme ayrılmış. Her bölüm kendi içinde başlayıp bitiyor üstüne bu dört bölümü birleştirince de muazzam bir bütünlük ortaya çıkıyor. Harika bir senaryo, hikayenin pek çok siyasi gerilimden etkilenmiş olması bir yana detaylar ve diyaloglardaki o 'tanıdıklık' hissi filmi başka bir seviyeye çıkarmış. Özellikle ilk bölüm 'Ziyafet' kusursuzdu. Queer bir sinema olduğunu tam olarak düşünmemekle birlikte bunu hikaye içerisinde çok iyi işlediğini ve diyaloglarla da ülke insanımızın bakışını eksiksiz özetlediğini düşünüyorum.

Genç bir kadının defalarca tecavüze uğramasına ses çıkarmayan ama iki erkek arasındaki belirsiz en ufak bir ilişkiden dedikodu çığıyla devasa bir olay yaratan Yanıklar kasabası sadece bir taşra olayı değil, mahallelerimiz hatta apartmanlarımızdan bir hikaye. Direkt Türkiye. Selahattin Paşalı ve Ekin Koç kimyası da harikaydı.

Ülke sineması adına böyle bir politik gerilime tanık olduğum için inanılmaz mutluyum. Sinemamızda pek örneği olmayan bir tür olsa da ülkenin geldiği nokta yüzünden böyle örneklerin sayısı artmaya başladı, bu da şimdilik en iyisi! Susuz Yaz gibi zamansız klasiklerimizden de doğrudan etkilenilmiş. Bir Zamanlar Anadolu'da 2010'lar için neyi temsil ettiyse 2020'ler için de Kurak Günler aynı şeyi fazlasıyla temsil edecek. Gurur verici. Mutlaka izlemelisiniz.

Bu yaz obruğun diğer tarafında görüşmek dileğiyle...

GÜNCELLEME: Emin Alper'in sosyal medyadan yaptığı duyuruyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü senaryoda yapılan değişiklikler bahanesiyle filme yaptığı finansal desteği faiziyle birlikte geri istediğini söylemiş... Zavallılıkta yeni bir seviyeyi görmekle birlikte filmin sinemada desteklenmesi gerektiği sorumluluğunu da daha iyi aşılayamazlardı.

Block or Report

Taha liked these reviews