Sort by

Eddie has logged 329 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Edit this entry  
29
Mama

Mama

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Edit this entry  
23
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry