• To All the Boys: Always and Forever

    ★★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • The Dry

    ★★★★★

  • Education

    ★★★★★

  • Wild Mountain Thyme

    ★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★★

  • Namaste Wahala

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★★

  • The Princess Switch: Switched Again

    ★★★★★

  • Happiest Season

  • Holidate

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Shithouse

    ★★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★★

  • Mangrove

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Half of It

  • Emma.

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Sense, Sensibility & Snowmen

    ★★★★★

  • 2nd Chance for Christmas

    ★★★

  • Last Christmas

    ★★★★★

  • Frozen II

  • A Cinderella Story: Christmas Wish

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • The Goldfinch

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • I Am Woman

    ★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★★

  • Joker

    ½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Hair Love

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★★★

  • Rocketman

  • The Hustle

  • Aladdin

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Slam

    ★★★★★

  • The Princess Switch

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • Then Came You