• Wild Mountain Thyme

    Wild Mountain Thyme

    ★★★

    this film felt exactly like the week-long fever i had when staying with my uncle in the scottish moors. (who was also coming off of his morphine based pain medication) 

    my mam loved it tho, despite her tutting throughout at the ‘irish’ accents. summat seriously wrong with celtic people 😭

  • You've Got Beautiful Stairs, You Know...

    You've Got Beautiful Stairs, You Know...

    ★★★★★

    varda the og influencer with her ‘this is not an ad’ when it is pretty clearly an ad 💖✌️

  • Tribute to Zgougou the Cat

    Tribute to Zgougou the Cat

    ★★★★★

    not sure why i’m crying over zgougou but i can’t stop watching this 😭

    bernard l’accepte

  • Bring It On

    Bring It On

    ★★★★★

    ‘what is this? hush money?’

    ‘ no.’

    ‘oh, right. it's guilt money. you pay our way in, and then you sleep better at night knowing how your whole world is based on one big old fat lie.’


    bring it on is the only piece of cinema worth anyone’s time 😌

  • Red Road

    Red Road

    ★★★★★

    kinda weird andrea would try to humanise glasweigians like that 😖

  • High School Musical 2

    High School Musical 2

    ★★★★★

    this film is why i’m bi 🤪

  • Bombay

    Bombay

    ★★★★★

    fuck you ratnam and your stupid stupid films 😭💜

  • Dil Se..

    Dil Se..

    ★★★★★

    going to have to tell my therapist about this

  • In My Skin

    In My Skin

    ★★★★★

    sometimes i look at my hands and they are not my hands; i see the pink crescents of nails drag across skin—scratching, scratching, scratching until raw. is that my skin? my hands? my— ? 

    the topic of my favourite film is always a little awkward. i’m never quite sure how to bring up a slightly obscure, early 2000s french film about self mutilation and i’m definitely not sure how to explain the deep resonance i have with dans ma peau.…

  • Om Shanti Om

    Om Shanti Om

    ★★★★★

    in a world full of mukeshes, just wanna date an om kapoor 🥺

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    another shitty feminist film 🤮🤮🤮

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    so glad they replaced wonder woman with this 💜