Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lupin

Lupin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ragnarok

Ragnarok

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
21

21

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Day

One Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Descendants

Descendants

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry