• Loki

    Loki

    ★★★★½

    yo so i heard the rulers and anthony mackie are getting pressed over headcanons, anyways…loki and mobius am i right????🥰✨

  • Sherlock: The Great Game

    Sherlock: The Great Game

    ★★★★½

    im emotionally exhausted. can you fix the broken????? im just waiting for the holmesxwatson wedding special

  • Sherlock: The Blind Banker

    Sherlock: The Blind Banker

    ★★★★

    emotionally exhilarating stuff, shooketh i waited this long for a rewatch.

  • Sherlock: A Study in Pink

    Sherlock: A Study in Pink

    ★★★★½

    it only occurred to me today that: falling for an emotional high-functioning sociopath, is a trope that just works.

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic

    ★½

    Im being way too nice with this rating but shock this was bad. I dislike priyanka chopra even more everyday but that’s okay because I love tom ellis more and more everyday.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★½

    watching this in the dolby cinema in leicester square, truly made this an experience rather than a normal cinema viewing. when I say you have to watch this in the cinema - please i swear on hecate, you gotta watch this in the cinema.

    I knew this was going to be good, but this was even better than I expected, the pacing was perfection, the sound mixing, cinematography and acting just a beautiful chef’s kiss from me.

    Also can we talk…

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★

    if a professional sociopath can understand that “communication is the number one single key to success.” it really does make you wonder what’s up with with the rest of the world.

    BUT ALSO THE RANGE THAT JAKE HAS WOW, GIVE THAT MAN HIS TROPHY ALREADY. big up riz too, barely had any screen time but I believed it all.

  • Lupin

    Lupin

    ★★★★

    i think this is a must watch, especially if you enjoy sherlock holmes/ and sherlock the series, you’ll love this.

    Season 1: Was a one day binge watch for me, at the end of each episode I kept wanting more, even more after the finale episode.

    Season 2: pretty much the same, except I felt the pacing was a bit slow in the first two episodes, but then things really started heating up. the season ended perfectly, and i can’t…

  • What's Your Number?

    What's Your Number?

    ★★

    happy birthday chris evans, you are the only reason i watched this bad but somewhat funny movie the whole way through

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

    if you want to get back together with your ex this ones for you, if not, this is a cute comedy on everything that will never happen

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★★

    it’s pride month in 2021 so can everyone stop talking about call me by your name being elite gay cinema, when this movie is the definition of lgbt - thank you and goodnight

  • Bo Burnham: Inside