Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stay

Stay

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Notturno

Notturno

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Come True

Come True

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Playing

Playing

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Quake

The Quake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Would You Look at Her

Would You Look at Her

2017
×
Edit this entry  
30
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vice and Virtue

Vice and Virtue

1963
×
★★★
Edit this entry  
28
Husbands

Husbands

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry