• Rushmore

    ★★★

  • The Parent Trap

    ★★★

  • Mulan

    ★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★

  • Billboard Dad

    ★★★½

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Barney's Great Adventure

    ★★★½

  • Flubber

    ★★

  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

    ★★★½

  • Titanic

    ★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

    ★★★★

  • Air Bud

    ★½

  • George of the Jungle

    ½

  • Hercules

    ★★

  • Romy and Michele's High School Reunion

    ★½

  • Jerry Maguire

    ★★★★½

  • 101 Dalmatians

  • Flipper

  • The Craft

    ★½

  • James and the Giant Peach

    ★★★

  • Balto

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Empire Records

  • Se7en

    ★★★★½

  • Babe

    ★½

  • Clueless

    ★★★½

  • Pocahontas

    ★★

  • Casper

    ★★★

  • A Goofy Movie

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★

  • The Santa Clause

    ★★

  • Mary Shelley's Frankenstein

  • Muriel's Wedding

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★

  • The Lion King

    ★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★

  • Dazed and Confused

    ★★

  • The Crush

    ★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • The Last of the Mohicans

  • My Cousin Vinny

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    ½

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Knick Knack

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★½

  • Big

    ★★★

  • The Princess Bride

    ★★½

  • Dirty Dancing

  • Raising Arizona

    ★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★

  • The Goonies

    ★★

  • The Breakfast Club

  • Gremlins

    ½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Sixteen Candles

    ★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★

  • A Christmas Story

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★½

  • Porky's

    ½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • Superman II

    ★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • The Warriors

    ★★★