Nakul has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Asuran

Asuran

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Them

Them

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry