Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dicks: The Musical

Dicks: The Musical

2023
×
★★½
Edit this entry  
29
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eileen

Eileen

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Our Home Out West

Our Home Out West

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
May December

May December

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Purlie

Purlie

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Purl

Purl

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carousel

Carousel

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Boys

The Lost Boys

2023
×
Edit this entry  
16
Carnal Sins

Carnal Sins

2023
×
Edit this entry  
16
Something You Said Last Night

Something You Said Last Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
All the Colours of the World Are Between Black and White

All the Colours of the World Are Between Black and White

2023
×
Edit this entry  
15
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Housekeeping for Beginners

Housekeeping for Beginners

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
Monster

Monster

2023
×
Edit this entry  
15
A Place of Our Own

A Place of Our Own

2022
×
Edit this entry  
15
Chuck Chuck Baby

Chuck Chuck Baby

2023
×
Edit this entry  
14
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Rustin

Rustin

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All the Fires

All the Fires

2023
×
Edit this entry  
06
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Place

This Place

2022
×
Edit this entry  
03
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sam Jay: Salute Me or Shoot Me

Sam Jay: Salute Me or Shoot Me

2023
×
Edit this entry  
02
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry