Sort by

Juan A. has logged 63 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl

The Girl

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something For Everyone

Something For Everyone

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Theorem

Theorem

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Capote

Capote

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pushover

Pushover

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cam

Cam

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★½
Edit this entry  
21
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Salome

Salome

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weirdos

Weirdos

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roar

Roar

1981
×
Read the review Edit this entry  
16
Plan B

Plan B

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
16
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aves

Aves

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
$

$

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★
Edit this entry  
13
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hollywood

Hollywood

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry