Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

2022
×
Edit this entry  
29
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
Edit this entry  
15
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
Edit this entry  
13
Sublime

Sublime

2022
×
Edit this entry  
12
Close

Close

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Edit this entry  
12
Weird Science

Weird Science

1985
×
Edit this entry  
27
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Renfield

Renfield

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry