Sort by

sofyan has logged 398 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blonde One

The Blonde One

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Habibie & Ainun 3

Habibie & Ainun 3

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death in Buenos Aires

Death in Buenos Aires

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kalank

Kalank

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lazy Boyz

Lazy Boyz

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Out of the Village

Out of the Village

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Happening

The Happening

2008
×
Edit this entry  
18
Where We Belong

Where We Belong

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love at Second Sight

Love at Second Sight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Most Beautiful Thing

The Most Beautiful Thing

2012
×
★★
Edit this entry  
20
The War Boys

The War Boys

2009
×
★★
Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good Waiter

The Good Waiter

2016
×
Edit this entry  
10
Amsterdam

Amsterdam

2017
×
★½
Edit this entry