Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
Edit this entry  
03
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
Edit this entry  
02
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
Edit this entry  
30
Point Blank

Point Blank

1967
×
Edit this entry  
09
Angel

Angel

1937
×
Edit this entry  
16
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
Edit this entry  
16
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
Edit this entry  
15
Johnny Corncob

Johnny Corncob

1973
×
Edit this entry  
30
Baraka

Baraka

1992
×
Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
06
Manhatta

Manhatta

1921
×
Edit this entry  
06
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Edit this entry  
05
Elephant

Elephant

1989
×
Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
09
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
08
Close-Up

Close-Up

1990
×
Edit this entry  
05
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
17
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
Edit this entry  
22
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
Edit this entry  
20
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Edit this entry  
17
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
16
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
14
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Idiots and Angels

Idiots and Angels

2008
×
Edit this entry  
13
Your Face

Your Face

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
04
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Edit this entry