Sort by

Evie has logged 266 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Plumber

The Plumber

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry