• Gravity

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★★½

  • Venus in Fur

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • The Conjuring

    ★★

  • Django Unchained

    ★★½

  • Village at the End of the World

    ★★★★

  • Here and the Great Elsewhere

    ★★★½

  • Alex Cross

    ★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Ted

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • Shame

    ★★★

  • Goodbye First Love

    ★★★

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★½

  • Oslo, August 31st

    ★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★½

  • Take Shelter

    ★★★★

  • Martha Marcy May Marlene

    ★★★

  • Happy People: A Year in the Taiga

    ★★★

  • Cold Weather

  • Blue Valentine

    ★★★★½

  • Cracks

    ★★★★

  • Kosmos

    ★★★½

  • Easier with Practice

    ★★½

  • Dogtooth

    ★★½

  • Fish Tank

    ★★★★

  • About Elly

    ★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★½

  • The Hurt Locker

    ★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★

  • Lemon Tree

    ★★½

  • You, the Living

    ★★★½

  • Sunshine

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★

  • Idiocracy

    ★★★★

  • Half Moon

    ★★★

  • A History of Violence

    ★★★★

  • Water

    ★★★★

  • Into Great Silence

    ★★★★

  • Lower City

    ★★½

  • Caché

    ★★★½

  • The Beat That My Heart Skipped

    ★★★★

  • Sophie Scholl: The Final Days

    ★★★★½

  • Turtles Can Fly

    ★★★★

  • A Hole in My Heart

    ★★★★

  • Tony Takitani

    ★★★★★

  • Ushpizin

    ★★★

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★½

  • Mysterious Skin

    ★★★★

  • Somersault

    ★★★★

  • Maria Full of Grace

    ★★★

  • Somnambulance

    ★★★★½

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

  • The Room

    ★½

  • The Return

    ★★★★

  • At Five in the Afternoon

    ★★★★

  • Hukkle

    ★★★★

  • Mr. and Mrs. Iyer

    ★★★★

  • In the Mirror of Maya Deren

    ★★★½

  • City of God

    ★★★★½

  • Japón

    ★★★½

  • The Cuckoo

    ★★★★★

  • Mostly Martha

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½