ixchel has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Struggle

The Struggle

1977
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Johnny Corncob

Johnny Corncob

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sator

Sator

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★
Edit this entry  
20
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★½
Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer

Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Wild Hogs

Wild Hogs

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Shaggy Dog

The Shaggy Dog

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
Edit this entry  
08
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dickie Roberts: Former Child Star

Dickie Roberts: Former Child Star

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★½
Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Con Air

Con Air

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
★½
Edit this entry