Sort by

evan has logged 627 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
goodbye, ghost

goodbye, ghost

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
Edit this entry  
30
Fou de Bassan

Fou de Bassan

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Misery Loves Company

Misery Loves Company

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Struggle for Survival

The Struggle for Survival

1937
×
Edit this entry  
29
Voyage to the Sky

Voyage to the Sky

1937
×
Edit this entry  
29
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

1936
×
Edit this entry  
29
Sweet Love Remembered

Sweet Love Remembered

1980
×
Edit this entry  
29
The Sea Horse

The Sea Horse

1934
×
Edit this entry  
29
Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog

Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog

1930
×
Edit this entry  
29
Daphnia

Daphnia

1928
×
Edit this entry  
29
Sea Urchins

Sea Urchins

1929
×
Edit this entry  
29
Shrimp Stories

Shrimp Stories

1964
×
Edit this entry  
29
The Octopus

The Octopus

1927
×
Edit this entry  
29
Hyas and Stenorhynchus

Hyas and Stenorhynchus

1929
×
Edit this entry  
29
The Stickleback's Eggs

The Stickleback's Eggs

1925
×
Edit this entry  
29
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Greenaway Alphabet

The Greenaway Alphabet

2017
×
Edit this entry  
28
8 ½ Women

8 ½ Women

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
Edit this entry  
26
Capitalism: Slavery

Capitalism: Slavery

2007
×
Edit this entry  
26
The Georgetown Loop

The Georgetown Loop

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Capitalism: Child Labor

Capitalism: Child Labor

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Window

Window

1964
×
Edit this entry  
26
Blonde Cobra

Blonde Cobra

1963
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Stabs at Happiness

Little Stabs at Happiness

1963
×
Edit this entry  
25
The Whirled

The Whirled

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Orchard Street

Orchard Street

1955
×
Edit this entry  
25
The Box

The Box

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
24
Snow Birds

Snow Birds

1932
×
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Halt

The Halt

2019
×
★★★★½
Edit this entry