jude has logged 174 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Help

The Help

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annie

Annie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sex, Explained

Sex, Explained

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
City of Ember

City of Ember

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2081

2081

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Entourage

Entourage

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★½
Read the review Edit this entry