Jason has logged 80 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Babies

Babies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry