Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Garfield

Garfield

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
½
Edit this entry  
06
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry