• WarGames

  • Return of the Jedi

  • Tron

  • The Thing

  • Blade Runner

    ★★★½

  • Annie

  • The Secret of NIMH

  • Poltergeist

    ★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

  • Superman II

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • Stalker

    ★★★½

  • Superman

  • House

    ★★★★½

  • Star Wars

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Network

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Escape to Witch Mountain

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • Don't Look Now

  • Robin Hood

  • Mean Streets

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • The Lorax

  • Harold and Maude

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Duel

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • 2001: A Space Odyssey

  • Planet of the Apes

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★½

  • The Jungle Book

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • The Snails

  • Mary Poppins

  • To Kill a Mockingbird

  • West Side Story

    ★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

  • The Old Man and the Sea

    ★½

  • 3:10 to Yuma

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • Rope

    ★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Bambi

  • Casablanca

  • Dumbo

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

  • Athlete Swinging a Pick

  • The Lord of the Rings Collection

  • Band Battle