j__guerrero has logged 95 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Firm

The Firm

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vamp

Vamp

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
Read the review Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Basically

Basically

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beau

Beau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'est La Vie

C'est La Vie

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Downhill

Downhill

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Capone

Capone

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Henry

John Henry

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Versus

Versus

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The City of Lost Souls

The City of Lost Souls

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry