• Night of the Living Dead

    ★★★½

  • The Devil Rides Out

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • Kuroneko

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • Django, Prepare a Coffin

    ★★½

  • The Big Shave

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Valley of the Dolls

    ★★

  • Viy

    ★★

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★½

  • The Dirty Dozen

    ★★★★

  • Mouchette

    ★★★

  • From the Drain

  • Six Men Getting Sick

    ★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • Return of Daimajin

    ★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • Kill, Baby... Kill!

    ★★½

  • Seconds

    ★★★★½

  • The Sword of Doom

    ★★★½

  • Transfer

  • The Cincinnati Kid

    ★★★½

  • Repulsion

    ★★★★

  • Curse of the Fly

    ★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Three Outlaw Samurai

    ★★★½

  • Blood and Black Lace

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • It's Not Just You, Murray!

    ★★★½

  • The Sword in the Stone

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★

  • Lord of the Flies

    ★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★★★

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

    ★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • Lolita

    ★★★½

  • Sanjuro

    ★★★½

  • The Hustler

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★½

  • Return of the Fly

    ★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★½

  • The 7th Voyage of Sinbad

    ★★★★

  • The Blob

    ★★★½

  • The Fly

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★

  • The Killing

    ★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • Samurai III: Duel at Ganryu Island

    ★★★