Sort by

Sgt. Pepper (aka Johnny Kashmir) has logged 84 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Imperium

Imperium

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Allegiant

Allegiant

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Freakonomics

Freakonomics

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside Job

Inside Job

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sully

Sully

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mower Minions

Mower Minions

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Piper

Piper

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry