Sort by

Sgt. Pepper / Johnny Kashmir has logged 148 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bridge

The Bridge

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Rob a Thief

To Rob a Thief

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am

I Am

2011
×
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hot Coffee

Hot Coffee

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Waiting for

Waiting for "Superman"

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil's Miner

The Devil's Miner

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeremy

Jeremy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tully

Tully

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Walking the Camino: Six Ways to Santiago

Walking the Camino: Six Ways to Santiago

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry