Sort by

Sgt. Pepper (aka Johnny Kashmir) has logged 67 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Souvenir Part II

The Souvenir Part II

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Spirit of '43

The Spirit of '43

1943
×
Edit this entry  
25
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
Read the review Edit this entry  
25
For the Birds

For the Birds

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry