RSS feed for Jim

Jim has logged 355 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Midway

Midway

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★
Edit this entry  
12
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
Edit this entry  
11
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Valentine

Valentine

2001
×
★½
Edit this entry  
23
Murder Party

Murder Party

2007
×
Edit this entry  
23
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry