Sort by

Jeffrey has logged 148 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trance

Trance

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King's Faith

King's Faith

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Peter Pan

Peter Pan

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gigi

Gigi

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girl Rising

Girl Rising

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Family

In the Family

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jobs

Jobs

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drug War

Drug War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fill the Void

Fill the Void

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry