Sort by

Jeffrey has logged 130 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dear Frankie

Dear Frankie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vic + Flo Saw a Bear

Vic + Flo Saw a Bear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Lucky Them

Lucky Them

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Battle in Seattle

Battle in Seattle

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Muscle Shoals

Muscle Shoals

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry